Nová pravidla pro DPH od 1.7.2021 – Webareal je připraven

Čvc 01, 2021
3160 Zobrazeno
6 Comments

Evropská unie prosadila důležité a především jednotné změny v pravidlech pro odvod DPH, které vstupují v platnost 1. července 2021. Tyto změny budou mít dopad především na eshopy, které prodávají do zahraničí v rámci EU, koncovým zákazníkům (nikoliv firmám). Změny mají podnikatelům usnadnit podávání přiznání k DPH.

V tomto článku se nebudeme zabývat vlastním One Stop Shop (OSS) ani změněným limitům pro povinnou registraci k DPH. To jsme již řešili v předchozím článku.

Koho se změny DPH týkají

Nejprve si odpovězte na otázku, zda se na vás nová pravidla pro DPH vztahují:

 • jste plátce DPH
 • prodáváte do členské země EU koncovým zákazníkům (B2C)

Pokud jste v obou případech odpověděli ANO, musíte od 1. července u vašeho zboží uvádět sazby dle národních sazeb kupujícího.

Příklad: Pokud prodáte ve vašem eshopu zboží zákazníkovi (B2C) na Slovensko, musíte vyčíslit sazbu DPH ve výši slovenského DPH 20%, při prodeji do Maďarska bude sazba 27%  a pokud se vám podaří prodej do Lotyšska bude sazba DPH dokonce 30%. Pokud prodávte firmě v EU (B2B) bude sazba vždy 0%.

Jak nastavit nová pravidla pro DPH v eshopu

Pojďme se ale nyní podívat na praktickou stránku věci – co musíte ve svém eshopu upravit tak, abyste dostáli nové legislativě.

Celé nastavení pro změny v DPH naleznete v sekci “Eshop / Nastavení eshopu / Cena-DPH-měna”:

 

Zde ve formuláři postačí zaškrtnoutProdej koncovým zákazníkům v EU – režim  One Stop Shop (OSS)” a následně zvolit a zaškrtnout všechny země EU, kam umožníte prodej z vašeho eshopu. Například jen na Slovensko a do Polska. Pokud chcete umožnit prodej do všech zemí EU, můžete toto hromadně označit pomocí volby “Označit všechny země EU”.

Na konci seznamu zemí je ještě jedna možnost – “Umožnit prodej i koncovým zákazníkům mimo EU”. Tuto volbu zaškrtnete v případě, že chcete umožnit prodej i do celého světa.

 

Těmito volbami omezíte v objednávkovém formuláři eshopu možnosti v roletce “Země” na výběr vámi definovaných států (viz níže v návodu).

A to je vlastně celé nastavení. Jednoduché, že?

Jak se změny projeví v eshopu

Ukažme si na příkladu, jak to bude fungovat ve vašem eshopu: V eshopu jsme nastavili podmínku, že chceme umožnit prodej pouze v Rakousku, Německu, Maďarsku a na Slovensku. A samozřejmě v domovském státě vašeho systému webareal. Zkusmo koupíme produkt za 2800 Kč (s 21% “českou” sazbou):

 

V prvním kroku v objednacím procesu po košíku, může nakupující tedy již volit z adres pro dodání zboží pouze z 5 zemí (stejně tak tomu je i u fakturační adresy):

Po vyplnění všech dodacích a fakturačních údajů (bez vyplněné firmy) se v dalším kroku objednávky přepne sazba DPH na národní sazbu nakupujícího. V našem případě jme zadali adresu v Maďarsku a sazba DPH je tak změněna na 27%:

V případě, že ve svém eshopu zadáváte produkty včetně DPH, cena produktů se nezmění, pouze bude vyčísleno DPH dle národních pravidel. Pokud ovšem máte v administraci nastaveny jako vstupní údaje ceny produktů bez DPH, bude k této ceně dopočtena aktuální národní sazba kupujícího. A samozřejmě všechny tyto úpravy DPH se nepromítnou jenom v eshopu, ale i do povrzujícího emailu a vystavené faktury.

Poznámka: V případě, že jste plátci DPH a neprodáte své produkty koncovému zákazníkovi, ale nakupujícím bude firma z EU (nakupující uvede do objednacího formuláře název firmy, IČ a DIČ), bude sazba DPH jako doposud 0%.

 

 

Může vás zajímat

Zvyšte své tržby během vánoční sezóny a to na pár kliknutí: propagace, kterou zvládnete sami!
WEBAREAL
0 shares456 views
WEBAREAL
0 shares456 views

Zvyšte své tržby během vánoční sezóny a to na pár kliknutí: propagace, kterou zvládnete sami!

bohemiasoft - Lis 14, 2023

Zdá se vám, že váš e-shop nemá takové výsledky, jaké si představujete? Nebo chcete růst vašeho e-shopu ještě podpořit? Na…

Jak efektivně spravovat váš reklamní rozpočet?
WEBAREAL
0 shares248 views
WEBAREAL
0 shares248 views

Jak efektivně spravovat váš reklamní rozpočet?

Bohemiasoft - Lis 06, 2023

V nelítostném světě digitálního marketingu je efektivní správa reklamního rozpočtu zásadním prvkem pro úspěch podnikání. Představte si, že váš reklamní…

Rozhovor: Jiří Hocke (mxpro.cz) – jak do 6 měsíců vybudovat úspěšný eshop?
WEBAREAL
0 shares1504 views
WEBAREAL
0 shares1504 views

Rozhovor: Jiří Hocke (mxpro.cz) – jak do 6 měsíců vybudovat úspěšný eshop?

bohemiasoft - Říj 30, 2023

Jirko, řekněte nám něco krátce o vás a vašich počátečních zkušenostech s eshopy... Než jsem začal podnikat, tak jsem se…

6 Responses

  • Právě že ano. A to pomocí režimu OSS (One Stop Shop).
   OSS slouží pouze k odvodu DPH v ČR u vybraných plnění, která jsou poskytována přeshraničně koncovým spotřebitelům (B2C) do jiných států EU a u kterých vzniká dodavateli povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele (členský stát spotřeby). Dodavatel (uživatel OSS) se registruje do režimu OSS a odvádí DPH pouze v jednom členském státě EU (tedy v ČR), ačkoliv se jedná o přeshraniční plnění v EU. Tedy k platbě DPH v libovolném EU státě se registrujete a platíte pomocí OSS v ČR.
   Více viz https://www.financnisprava.cz/cs/mezinarodni-spoluprace/mezinarodni-spoluprace-a-dph/oss

   Odpovědět

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031