Změny v DPH u eshopů při prodeji do zahraničí od 1.7.2021 v režimu One Stop Shop (OSS)

Čvn 15, 2021
1813 Zobrazeno

Od 1. července 2021 čeká e-commerce scénu v celé Evropské unii změna v oblasti DPH. Mění se pravidla a limity, které přinesou pro eshopy prodávající zboží spotřebitelům do jiných států EU jednotná pravidla. Změny mají podnikatelům usnadnit podávání přiznání k DPH.

One Stop Shop (OSS)

OSS slouží pouze k odvodu DPH v domovském státě majitele eshopu u vybraných plnění, která jsou poskytována přeshraničně koncovým spotřebitelům (B2C) do jiných států EU a u kterých vzniká dodavateli povinnost odvodu DPH v členském státě spotřebitele (členský stát spotřeby). Dodavatel (uživatel OSS) se registruje do režimu OSS a odvádí DPH pouze v jeho domovském státu (česká firma v ČR, slovenská firma na Slovensku…), ačkoliv se jedná o přeshraniční plnění v EU. Sazby DPH eshop účtuje koncovému spotřebiteli, dle sazeb DPH země, odkud pochází nakupující.

Nový limit pro povinnou registraci k DPH v zahraničí od 1.7.2021

Od 1.7.2021 přichází ke sjednocení limitu obratu prodeje v eshopech ve všech státech EU na 10.000 EUR. A tady je třeba si dát pozor, protože nový limit se sice sjednocuje, ale ve srovnání s dosavadními platnými limity v jednotlivých zemích je výrazně nižší. Nový limit prodeje na dálku 10.000 EUR si je potřeba sledovat za období aktuálního kalendářního roku a současně i s předchozím kalendářním rokem a to za všechny prodeje zboží na dálku do jiných členských států spolu. Tedy eshopy, které jen příležitostně prodají sem tam zboží v nižší částce soukromým osobám nebo podnikatelům neplátcům DPH do zahraničí, nemusejí změnu v dosavadním fungování ani postřehnout.

Registrace za plátce DPH kvůli prodeji do zahraničí a OSS

Při přesáhnutí limitu obratu prodeje přes eshop do jiné země v EU, je podnikatel (eshop) povinen se v této zemi registrovat za plátce DPH. Takto to funguje do 30.6.2021 a zůstává vlastně i po tomto datu, ale podnikatel bude mít i druhou možnost – OSS.

Protože registrace pro DPH v zahraničí představuje velkou administrativní zátěž, od 1.7.2021 budou moci podnikatelé využít registraci přes OSS (One Stop Shop) . Jde o jednotné kontaktní místo, ve kterém bude moci podnikatel ze odvádět DPH ostatním zemím EU, ve kterých sídlí jeho zákazníci, aniž se v nich musel registrovat jako plátce DPH zvlášť. Svou povinnost splní registrací v zjednodušeném systému OSS.

Kdo může od 1.7.2021 využít možností OSS

Základem je, že dodavatelem je podnikatel plátce DPH, který dodává zboží s přepravou (poštovné a přeprava přebírá sazbu DPH hlavního plnění) zákazníkovi do EU, který je nepodnikatel, fyzická osoba, nebo plnění neslouží pro jeho ekonomickou činnost.

Z toho vyplývá (POZOR) v případech, kdy na straně odběratele je právnická osoba povinná k dani – systém OSS je možné použít v případě, že dodávaná položka neslouží pro ekonomickou činnost, což je v praxi velice těžce zjistitelné – takže v 90% případů se bude odvádět DPH do příslušného státu, nebo se dotázat odběratele, k jakému účelu zboží používá (pokud by šlo o dodání pro ekonomickou činnost, mělo by se vystavovat české DPH s 21 % a nelze tudíž systém OSS použít)

Pokud je dodavatel neplátce DPH, také nemůže systém OSS použít – pokud by chtěl, musí se stát identifikovanou osobu pro účely takových prodejů… pro zbylé prodeje mimo systém IOSS bude nadále neplátcem a nebude odvádět DPH.


Eshopy Webarealu se na tuto změnu připravují a budou k 1. červenci připraveny tak, aby pomohly vypořádat se všem eshopařům s touto změnou. Eshopaři, kteří provozují v každé zemi samostatnou mutaci eshopu s nastavenými sazbami DPH (dle národních požadavků) nebudou mít žádný problém. Uvedené úpravy se bude týkat spíše eshopů, kteří největší počet objednávek provádějí ve své zemi a jen menšinu objednávek provedou přeshraničně.

V dalším článku popíšeme návod, jaké úpravy musíte v administraci eshopu udělat, abyste dostáli všem požadavkům na tuto legislativní úpravu.

 

 

Může vás zajímat

Zvyšte své tržby během vánoční sezóny a to na pár kliknutí: propagace, kterou zvládnete sami!
WEBAREAL
0 shares456 views
WEBAREAL
0 shares456 views

Zvyšte své tržby během vánoční sezóny a to na pár kliknutí: propagace, kterou zvládnete sami!

bohemiasoft - Lis 14, 2023

Zdá se vám, že váš e-shop nemá takové výsledky, jaké si představujete? Nebo chcete růst vašeho e-shopu ještě podpořit? Na…

Jak efektivně spravovat váš reklamní rozpočet?
WEBAREAL
0 shares248 views
WEBAREAL
0 shares248 views

Jak efektivně spravovat váš reklamní rozpočet?

Bohemiasoft - Lis 06, 2023

V nelítostném světě digitálního marketingu je efektivní správa reklamního rozpočtu zásadním prvkem pro úspěch podnikání. Představte si, že váš reklamní…

Rozhovor: Jiří Hocke (mxpro.cz) – jak do 6 měsíců vybudovat úspěšný eshop?
WEBAREAL
0 shares1504 views
WEBAREAL
0 shares1504 views

Rozhovor: Jiří Hocke (mxpro.cz) – jak do 6 měsíců vybudovat úspěšný eshop?

bohemiasoft - Říj 30, 2023

Jirko, řekněte nám něco krátce o vás a vašich počátečních zkušenostech s eshopy... Než jsem začal podnikat, tak jsem se…

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031