Bitcoin nebo Ethereum? Náhled do budoucnosti.

Srp 01, 2017
8748 Zobrazeno
3 Comments

Jaký je hlavní rozdíl mezi 2 nejpoužívanějšími kryptoměnami? Která z nich je perspektivnější? Proč Bitcoin a proč Ethereum? Zkusíme si na tyto celkem zásadní otázky odpovědět a zkusit se podívat do budoucna, co obě měny čeká. A proč fandíme spíš Ethereu.

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pojmy jako “kryptoměna”, “blockchain” a lehký úvod do toho, jak lze vůbec kryptoměny získat.

Dnes si povíme podrobněji o obou měnách, které nás hlavně zajímají – tedy Bitcoin a Ethereum. Přednost má starší měna, kterou to všechno začalo:

BITCOIN

Bitcoin je nezávislá internetová platební síť a kryptoměna, budovaná od roku 2009. Tato kryptoměna je od samého vzniku (kdo je autor Bitcoinu není do dnešního dne 100% jisté) budována jako nezávislá, neovlivnitelná, decentralizovaná kryptoměna. O infrastrukturu sítě se stará Bitcoin Foundation, ale veškerá rozhodnutí jsou rozhodovány demokratickou většinou.

Celkový počet Bitcoinů je předem známý, všech 21.000.000 Bitcoinů bude vytěžen do roku 2140. Těžitelnost Bitcoinů se stále zpomaluje, aktuálně se na celém světě vytěží asi 70 Bitcoinů za hodinu. Vlastní “těžení” Bitcoinů je prováděno na speciálních výpočetních zařízeních s velkým výpočetním výkonem, které provádějí potvrzování transakcí v bitcoinové síti. V současné době je drtivá většina těžařů soustředěna v Asii, především z důvodů nižších nákladů na elektřinu. Běžní malí těžaři Bitcoinu jsou zcela na ústupu. Celá problematika potvrzování transakcí je složitější a pro naše potřeby ne příliš důležitá.

Letos v srpnu došlo k odštěpení menší části těžařů, kteří nesouhlasili s připravovanou aktualizací protokolu Bitcoinu a vzniklá skupina založila novou měnu – Bitcoin Cash. K odštěpení došlo 1. srpna 2017 a každý majitel stávající měny obdržel stejný počet nově vzniklé měny Bitcoin Cash. Podle různých scénářů hrozí této odštěpené měně postupný zánik, i když její kurz se momentálně pohybuje kolem 500 $ a na úplný propadák to nevypadá.

Vytěžené nebo koupené Bitcoiny se uchovávají v “peněženkách“. Což jsou soubory uložené v počítači nebo u služby třetí strany a jsou zabezpečeny soukromým klíčem.

Hodnota Bitcoinu v roce 2017 překročila všechny rekordy. Postupně v březnu padla hranice 1000 $ za 1 Bitcoin a od té doby se růst téměř nezastavil. V současné době cena jednoho Bitcoinu již překonala částku 4500 $. Letošní rok je pro Bitcoin opravdu velká jízda, jak dokládá tento graf:

Podle finančních expertů je růst Bitcoinů tažen zájmem investorů především z Japonska a sílícím obecným povědomím široké veřejnosti o této měně. Fenomén Bitcoinu je naprosto fantastický, jeho existence se dostala do širokého povědomí a je v současné době laickou veřejností téměř synonymem pro kryptoměnu. Jen budoucnost ukáže, zda právě tato až bezmezná důvěra v jeho stálý růst a určité výsadní postavení Bitcoinu pro něj nakonec v dlouhodobém horizontu nebude jeho labutí písní.

Letošní rok je ovšem pro investory Bitcoin zlatým vejcem a zatím to vůbec nevypadá, že by se růst této měny měl zastavit nebo zpomalit. Uvidíme.

Druhou nejznámější kryptoměnou i co se týká jejíc rozšířenosti je Ethereum, která ale není pouze “obyčejnou” kryptoměnou, ale snaží se být něčím mnohem více. Přiznáme se bez mučení, že Ethereum je naším favoritem a věříme jeho potenciálu do budoucna daleko více než Bitcoinu. Proč? Tady jsou základní fakta:

ETHEREUM

Autor Etherea je naopak znám. Je jím americký mladík Vitalik Buterin, který síť této kryptoměny spustil v polovině roku 2015. Vývoj této kryptoměny je tedy řízen centrálně, s jednoznačně danou strukturou a plánem, což vidíme jako jednu z výhod oproti Bitcoinu.

Ethereum je založené na technologii blockchainu (což je speciální druh decentralizované databáze uchovávající záznamy, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany) a zároveň je Ethereum také decentralizovaný virtuální stroj pro běh tzv. “Smart contracts” (=chytrých kontraktů).

Technologie blockchainu v síti Ethereum vlastně tvoří jeden obrovský celosvětový superpočítač. Ten je tvořen tisíci menšími i většími těžaři, kteří na speciálně upravených počítačích vybavených výkonnými grafickými kartami s velkým výkonem, tvoří tento výkonný superpočítač. Takovým počítačům se říká Rigy a jeho sestavením a provozovatelem, tedy “těžařem” se může stát téměř kdokoliv. Jak těžit Ethereum, jak sestavit a zprovoznit Rig se budeme podrobně zabývat v našich dalších článcích.

Potenciál využití takového celosvětového superpočítače je opravdu obrovský. Představte si možnost možnost vytvoření vlastní kryptoměny pomocí několika řádků kódu, která by byla okamžitě spustitelná a provozovaná na Ethereum blockchainu. Blockchain je využitelný i pro bankovnictví budoucnosti, pojišťovny, evidenci jakýchkoliv nezfalšovatelných transakcí nebo například pro evidenci obchodních aktivit státu (Dubaj chce do roku 2020 zcela přejít v evidenci svých ochodních aktivit na technologii blockchainu). A to je další důvod, proč se Ethereum pasuje do pozice “Další velké věci na internetu”. A my to zcela věříme.

Podobně jako Bitcoin má odštěpenou měnu “Bitcoin Cash”, tak i Ethereum má své kukaččí dítě “Ethereum classic”, iniciátorem vzniku této druhé paralelní kryptoměny byly události kolem zcizení etherů z roku 2016.

Velkou výhodou pro Ethereum je nadace Ethereum Foundation. Jejímiž členy jsou desítky největších firem z IT oborů (namátkou Google, Microsoft, Twitter, LinkedIn…).  Posláním Nadace Ethereum je propagace a podpora výzkumu, vývoje platformy Ethereum, která světu přináší decentralizované protokoly a nástroje, které umožní vývojářům vytvářet decentralizované aplikace nové generace (dapps) a společně vytvářet globálně přístupnější, bezplatný a důvěryhodnější internet (zkrácená citace). Všimněte si zde spojení “decentralizované aplikace” což je něco co přesahuje rozsah tohoto článku, ale může přinést další rozšíření a slávu celé Ethereum síti a opravdu z ní udělat celosvětový superpočítač.

Hodnota Etherea tak díky nejen Ethereum Foundation, ale především práci a investicím drobných těžařů v letošním roce silně roste. I toto je nám na této kryptoměně sympatické, že je tvořena zdola, pomocí investic malých nadšenců, kteří ale dohromady tvoří něco velkého. Přidáte se i vy?

Za poslední měsíc stoupl kurz o více než 80% a pohybuje se nyní na úrovní 370 $, investování do této měny je nejoblíbenější v Číně, ale postupně se šíří světem i mezi širokou veřejnost. A protože Ethereum není jen prostá kryptoměna, ale má nakročeno mnohem dále, to je i náš důvod proč této měně fandíme a věříme v její velký potenciál v průběhu několika dalších let.

 

Může vás zajímat

Úprava generování variant do feedu pro Heuréku. Jak na to?
WEBAREAL
0 shares91 views
WEBAREAL
0 shares91 views

Úprava generování variant do feedu pro Heuréku. Jak na to?

danca - Bře 21, 2019

Heuréka vyžaduje generovat varianty produktů do feedu jako jednotlivé položky. Každá varianta produktu by měla mít svůj speciální název a…

SEO novinky, které pomohou lepší indexaci!
WEBAREAL
0 shares201 views
WEBAREAL
0 shares201 views

SEO novinky, které pomohou lepší indexaci!

danca - Bře 18, 2019

1) Zapracovali jsme na rychlosti generování sitemap, která se nyní generuje v průměru až 8x rychleji. K čemu vlastně sitemap…

ČESKÁ POŠTA – NASTAVENÍ CEN PODLE ROZMĚRŮ
WEBAREAL
0 shares465 views
WEBAREAL
0 shares465 views

ČESKÁ POŠTA – NASTAVENÍ CEN PODLE ROZMĚRŮ

bohemiasoft - Bře 01, 2019

Česká pošta dnešním dnem změnila princip, jakým počítá ceny za doručení vašich zásilek zákazníkům. Váš balík je nyní nově zatříděn…

3 Responses

 1. S kryptoměnou Bitcoin má praktické zkušenosti. S dalšími několika virtuálními platidly mám jen teoretické zkušenosti. Myslím si, že Bitcoin má budoucnost a pokud jde o Etherum, tak to bude mít ještě větší úspěch. Důležité je vydržet a začít investovat do těchto dvou kryptoměn co nejdříve.

  Jinak doporučuji investovat do virtuální měny Bitcoin teď, protože hodnota této kryptoměny je téměř na minimu.

  Odpovědět
 2. Dobrý den, o Bitcoinu a Ethereu se mluví hodně a jsou to pořád nejpopulárnější měny, dokážete říct – z vašeho pohledu, proč získávají na popularitě kupříkladu tyto další alternativní kryptoměny?
  https://finex.cz/rubrika/kryptomeny/
  Já osobně jsem začal něco investovat do Ripple, protože mu věřím, nejenom proto, že Ripple technologie už používají některé velké banky.

  Odpovědět
 3. Ať už se nám kryptoměny líbí nebo ne, ignorovat se nedají! Jsou totiž, úplně jednoduše řečeno, fascinující. Jelikož můj náctiletý syn se jimi začal hodně zajímat, snažím se taky doplnit si trochu povědomí. Takže díky za perfektní článek, moc oceňuji vaše vysvětlení Etherea… nebylo mi to jasné a teď už se pomalu dostávám z mlhy. Pokud by někdo podobně tápal s bitcoinem, hodně mi pomohl výukový seriál na webu, co sleduje můj syn: https://opcebinarni.com/rubrika/kryptomeny/
  Blockchainovým technologiím fandím všemi deseti a jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet. Nedávno jsem četla zajímavý článek (anglicky)
  https://medium.com/swlh/blockchain-disambiguation-problem-ca72916bb51b, který poukazuje právě na rozvoj a možnou budoucnost technologii blockchainů.

  Odpovědět

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Březen 2019
Po Út St Čt So Ne
« Úno    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031