Bitcoin nebo Ethereum? Náhled do budoucnosti.

Srp 01, 2017
26577 Zobrazeno
6 Comments

Jaký je hlavní rozdíl mezi 2 nejpoužívanějšími kryptoměnami? Která z nich je perspektivnější? Proč Bitcoin a proč Ethereum? Zkusíme si na tyto celkem zásadní otázky odpovědět a zkusit se podívat do budoucna, co obě měny čeká. A proč fandíme spíš Ethereu.

V předchozím článku jsme si vysvětlili základní pojmy jako “kryptoměna”, “blockchain” a lehký úvod do toho, jak lze vůbec kryptoměny získat.

Dnes si povíme podrobněji o obou měnách, které nás hlavně zajímají – tedy Bitcoin a Ethereum. Přednost má starší měna, kterou to všechno začalo:

BITCOIN

Bitcoin je nezávislá internetová platební síť a kryptoměna, budovaná od roku 2009. Tato kryptoměna je od samého vzniku (kdo je autor Bitcoinu není do dnešního dne 100% jisté) budována jako nezávislá, neovlivnitelná, decentralizovaná kryptoměna. O infrastrukturu sítě se stará Bitcoin Foundation, ale veškerá rozhodnutí jsou rozhodovány demokratickou většinou.

Celkový počet Bitcoinů je předem známý, všech 21.000.000 Bitcoinů bude vytěžen do roku 2140. Těžitelnost Bitcoinů se stále zpomaluje, aktuálně se na celém světě vytěží asi 70 Bitcoinů za hodinu. Vlastní “těžení” Bitcoinů je prováděno na speciálních výpočetních zařízeních s velkým výpočetním výkonem, které provádějí potvrzování transakcí v bitcoinové síti. V současné době je drtivá většina těžařů soustředěna v Asii, především z důvodů nižších nákladů na elektřinu. Běžní malí těžaři Bitcoinu jsou zcela na ústupu. Celá problematika potvrzování transakcí je složitější a pro naše potřeby ne příliš důležitá.

Letos v srpnu došlo k odštěpení menší části těžařů, kteří nesouhlasili s připravovanou aktualizací protokolu Bitcoinu a vzniklá skupina založila novou měnu – Bitcoin Cash. K odštěpení došlo 1. srpna 2017 a každý majitel stávající měny obdržel stejný počet nově vzniklé měny Bitcoin Cash. Podle různých scénářů hrozí této odštěpené měně postupný zánik, i když její kurz se momentálně pohybuje kolem 500 $ a na úplný propadák to nevypadá.

Vytěžené nebo koupené Bitcoiny se uchovávají v “peněženkách“. Což jsou soubory uložené v počítači nebo u služby třetí strany a jsou zabezpečeny soukromým klíčem.

Hodnota Bitcoinu v roce 2017 překročila všechny rekordy. Postupně v březnu padla hranice 1000 $ za 1 Bitcoin a od té doby se růst téměř nezastavil. V současné době cena jednoho Bitcoinu již překonala částku 4500 $. Letošní rok je pro Bitcoin opravdu velká jízda, jak dokládá tento graf:

Podle finančních expertů je růst Bitcoinů tažen zájmem investorů především z Japonska a sílícím obecným povědomím široké veřejnosti o této měně. Fenomén Bitcoinu je naprosto fantastický, jeho existence se dostala do širokého povědomí a je v současné době laickou veřejností téměř synonymem pro kryptoměnu. Jen budoucnost ukáže, zda právě tato až bezmezná důvěra v jeho stálý růst a určité výsadní postavení Bitcoinu pro něj nakonec v dlouhodobém horizontu nebude jeho labutí písní.

Letošní rok je ovšem pro investory Bitcoin zlatým vejcem a zatím to vůbec nevypadá, že by se růst této měny měl zastavit nebo zpomalit. Uvidíme.

Druhou nejznámější kryptoměnou i co se týká jejíc rozšířenosti je Ethereum, která ale není pouze “obyčejnou” kryptoměnou, ale snaží se být něčím mnohem více. Přiznáme se bez mučení, že Ethereum je naším favoritem a věříme jeho potenciálu do budoucna daleko více než Bitcoinu. Proč? Tady jsou základní fakta:

ETHEREUM

Autor Etherea je naopak znám. Je jím americký mladík Vitalik Buterin, který síť této kryptoměny spustil v polovině roku 2015. Vývoj této kryptoměny je tedy řízen centrálně, s jednoznačně danou strukturou a plánem, což vidíme jako jednu z výhod oproti Bitcoinu.

Ethereum je založené na technologii blockchainu (což je speciální druh decentralizované databáze uchovávající záznamy, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu jak z vnější strany) a zároveň je Ethereum také decentralizovaný virtuální stroj pro běh tzv. “Smart contracts” (=chytrých kontraktů).

Technologie blockchainu v síti Ethereum vlastně tvoří jeden obrovský celosvětový superpočítač. Ten je tvořen tisíci menšími i většími těžaři, kteří na speciálně upravených počítačích vybavených výkonnými grafickými kartami s velkým výkonem, tvoří tento výkonný superpočítač. Takovým počítačům se říká Rigy a jeho sestavením a provozovatelem, tedy “těžařem” se může stát téměř kdokoliv. Jak těžit Ethereum, jak sestavit a zprovoznit Rig se budeme podrobně zabývat v našich dalších článcích.

Potenciál využití takového celosvětového superpočítače je opravdu obrovský. Představte si možnost možnost vytvoření vlastní kryptoměny pomocí několika řádků kódu, která by byla okamžitě spustitelná a provozovaná na Ethereum blockchainu. Blockchain je využitelný i pro bankovnictví budoucnosti, pojišťovny, evidenci jakýchkoliv nezfalšovatelných transakcí nebo například pro evidenci obchodních aktivit státu (Dubaj chce do roku 2020 zcela přejít v evidenci svých ochodních aktivit na technologii blockchainu). A to je další důvod, proč se Ethereum pasuje do pozice “Další velké věci na internetu”. A my to zcela věříme.

Podobně jako Bitcoin má odštěpenou měnu “Bitcoin Cash”, tak i Ethereum má své kukaččí dítě “Ethereum classic”, iniciátorem vzniku této druhé paralelní kryptoměny byly události kolem zcizení etherů z roku 2016.

Velkou výhodou pro Ethereum je nadace Ethereum Foundation. Jejímiž členy jsou desítky největších firem z IT oborů (namátkou Google, Microsoft, Twitter, LinkedIn…).  Posláním Nadace Ethereum je propagace a podpora výzkumu, vývoje platformy Ethereum, která světu přináší decentralizované protokoly a nástroje, které umožní vývojářům vytvářet decentralizované aplikace nové generace (dapps) a společně vytvářet globálně přístupnější, bezplatný a důvěryhodnější internet (zkrácená citace). Všimněte si zde spojení “decentralizované aplikace” což je něco co přesahuje rozsah tohoto článku, ale může přinést další rozšíření a slávu celé Ethereum síti a opravdu z ní udělat celosvětový superpočítač.

Hodnota Etherea tak díky nejen Ethereum Foundation, ale především práci a investicím drobných těžařů v letošním roce silně roste. I toto je nám na této kryptoměně sympatické, že je tvořena zdola, pomocí investic malých nadšenců, kteří ale dohromady tvoří něco velkého. Přidáte se i vy?

Za poslední měsíc stoupl kurz o více než 80% a pohybuje se nyní na úrovní 370 $, investování do této měny je nejoblíbenější v Číně, ale postupně se šíří světem i mezi širokou veřejnost. A protože Ethereum není jen prostá kryptoměna, ale má nakročeno mnohem dále, to je i náš důvod proč této měně fandíme a věříme v její velký potenciál v průběhu několika dalších let.

 

Může vás zajímat

Jak na základy SEO?
WEBAREAL
0 shares103 views
WEBAREAL
0 shares103 views

Jak na základy SEO?

Bohemiasoft - Úno 14, 2024

V digitálním věku, kde je online přítomnost klíčovým prvkem úspěchu pro firmy všech velikostí a odvětví, se SEO stává nezbytností…

Doporučujte Webareal a získejte 20% provizi
WEBAREAL
0 shares482 views
WEBAREAL
0 shares482 views

Doporučujte Webareal a získejte 20% provizi

bohemiasoft - Úno 07, 2024

Doporučujte Webareal a získejte z každého získaného zákazníka až 2610 Kč (107 €) každý rok. Milujete Webareal? Doporučujte ho svým známým…

Připravujeme funkci “Objednávání po násobcích”
WEBAREAL
0 shares406 views
WEBAREAL
0 shares406 views

Připravujeme funkci “Objednávání po násobcích”

bohemiasoft - Led 29, 2024

Často si píšete o funkci, která by vám umožnila prodávat produkty po násobcích počtů (třeba po baleních, tuctu, po deseti, po…

6 Responses

 1. Taky jsem začala investovat do bitcoinu. A po roce to vypadá celkem dobře. Je fakt, že se to houpe jak na houpačce, ale co ne, že jo. Všem vřele doporučuji, nebát se a investovat, a taky hlavně vytrvat :-). Jinak Panterko, možná by ti pomohly info na https://jaknakrypto.cz, je to tam krásně vysvětlené :-).

  Odpovědět
 2. Docela zajímavé si přečíst tento článek s odstupem pár let od jeho publikování. Ta analýza se ukázala jako poměrně přesná, navíc s ohledem na současnou situaci v krypto světě. Já si osobně myslím, že v kryptu je zainteresováno velké množství vlivných lidí, kteří zkrátka nedovolí, aby to celé padlo. Navíc, pokud se podíváte například na graf Bitcoinu, tak i on splňuje trend pro každý nový produkt – https://steemitimages.com/DQmexzyrKp8yKNyWkN1sokLyeGBktK3sF5q3DpfZ6Fz2cYj/steemitalt.jpg – stačí si vygooglit pojem “Životní cyklus výrobku” – a teď si to srovnejte s tímto – https://investplus.cz/kurzy/aktualni-kurz-bitcoin-online-graf-kde-koupit-tezba-kryptomeny-cena-hodnota/ . Tohle zkrátka nemůže být náhoda 🙂

  Odpovědět
 3. S kryptoměnou Bitcoin má praktické zkušenosti. S dalšími několika virtuálními platidly mám jen teoretické zkušenosti. Myslím si, že Bitcoin má budoucnost a pokud jde o Etherum, tak to bude mít ještě větší úspěch. Důležité je vydržet a začít investovat do těchto dvou kryptoměn co nejdříve.

  Jinak doporučuji investovat do virtuální měny Bitcoin teď, protože hodnota této kryptoměny je téměř na minimu.

  Odpovědět
 4. Dobrý den, o Bitcoinu a Ethereu se mluví hodně a jsou to pořád nejpopulárnější měny, dokážete říct – z vašeho pohledu, proč získávají na popularitě kupříkladu tyto další alternativní kryptoměny?
  https://finex.cz/rubrika/kryptomeny/
  Já osobně jsem začal něco investovat do Ripple, protože mu věřím, nejenom proto, že Ripple technologie už používají některé velké banky.

  Odpovědět
 5. Ať už se nám kryptoměny líbí nebo ne, ignorovat se nedají! Jsou totiž, úplně jednoduše řečeno, fascinující. Jelikož můj náctiletý syn se jimi začal hodně zajímat, snažím se taky doplnit si trochu povědomí. Takže díky za perfektní článek, moc oceňuji vaše vysvětlení Etherea… nebylo mi to jasné a teď už se pomalu dostávám z mlhy. Pokud by někdo podobně tápal s bitcoinem, hodně mi pomohl výukový seriál na webu, co sleduje můj syn: https://opcebinarni.com/rubrika/kryptomeny/
  Blockchainovým technologiím fandím všemi deseti a jsem zvědavá, jak se budou vyvíjet. Nedávno jsem četla zajímavý článek (anglicky)
  https://medium.com/swlh/blockchain-disambiguation-problem-ca72916bb51b, který poukazuje právě na rozvoj a možnou budoucnost technologii blockchainů.

  Odpovědět

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Únor 2024
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829