Webareal API & webhooky

Čvn 09, 2021
1328 Zobrazeno

API které nabízí Webareal je mezi našimi zákazníky čím dál více využívanější, je používáno již stovkami spokojených eshopařů.  Na jeho rozšiřování a vylepšování stále pracujeme.

Co je to vlastně to API a webhook?

API je rozhraní využívané u webových aplikací pro zajištění komunikace mezi dvěma platformami. Třeba i mezi aplikacemi od dvou různých výrobců, kteří spolu nejsou vůbec nijak propojeni. Například mezi eshopem a účetním systémem.  A  právě API umožní, aby si tyto dvě strany mohly vzájemně vyměňovat data mezi sebou . API tedy vlastně umožní, aby externí programátor dokázal získat údaje z jedné aplikace s propojit je s daty aplikace druhé.

Webhook umožňuje automatické odeslání informace z API ve chvíli, kdy se něco stane. Například v moment, kdy přijde nová objednávka, spustí webhook skript, který údaje z nově došlé objednávky odešle do účetního programu.

Má každá webová aplikace vlastní API?

Bohužel ne. Vlastní API musí u své aplikace její tvůrce vytvořit a zpřístupnit tak data celému světu.  Není to ale samozřejmě takto doslova. Tedy že by se pomocí API zpřístupnili data (například z eshopu) komukoliv. Naopak. Vlastník aplikace musí povolit přístup k jeho datům konkrétnímu příjemci. Vše je tedy maximálně bezpečné a chráněné.

K čemu API použít?

Eshop na Webarealu je možné propojit prakticky s jakoukoliv službou třetích stran, které mají své vlastní API. A vlastní propojení mezi eshopem na Webarealu a třetí stranou snadno naprogramuje jakýkoliv průměrný programátor.

Co všechno lze pomocí API & webhooků vyřešit?

Lze nahradit jednotlivé úkony eshopaře jako například exportovat objednávky z administrace eshopu, aktualizovat sortiment a sklad produktů nebo třídit objednávky pro další marketingové účely. Pokud se tedy rozhodnete API využít naplno, ušetří Vám to mnoho času strávenému v administraci eshopu.

Podívejme se na několik konkrétních problémů, se kterým vám API a webhooky pomohou:

Problém: Každý den kontroluji ceny konkurence a upravuji dle toho svou nabídku.
Řešení: Vytvoří se skript, který načte cenu u konkurence a nastaveným přepočtem upraví cenu u odpovídajícího produktu na Vašem Webareal eshopu. Přepočet bude možné automaticky přizpůsobovat například sezónnímu zboží nebo akčním nabídkám.

Problém: Při zadávání variant produktu (5 velikostí a 10 barev trička) musím dlouhosáhle nastavovat jednotlivé varianty produktu.
Řešení: Vytvoří se jednoduchý formulář na míru podle Vašich potřeb pro zadání požadovaných kombinací produktu a při odkliknutí skript vytvoří dle vstupních informací 50 variant produktu najednou.

Problém: Každý týden musím ručně exportovat faktury pro účetní.
Řešení: Vytvoří se skript, který se každý týden připojí do administrace a zašle nové faktury účetní na email.

Problém: Každý měsíc dostanu aktualizovanou sadu produktů od dodavatele.
Řešení: Vytvoří se skript, který automaticky (třeba i několikrát denně) bude nahlížet k dodavateli a aktualizovat informace, cenu i sklad produktů na eshopu.

Problém: Každý týden si vyhledám největší objednávky na eshopu a obesílám zákazníky s akční nabídkou.
Řešení: Vytvoří se skript, který bude po týdnu automaticky zasílat email určeným zákazníkům (opakovaně nakupujícím nebo velkým odběratelům) s akční nabídkou. Akční nabídku pak lze personalizovat (přizpůsobit na míru) jednotlivým zákazníkům, například podle častých kombinací nákupů zboží.

Problém: Určitý sortiment zasílá přímo dodavatel a nejde přes můj sklad. Musím tedy vždy přeposlat objednávku dodavateli.
Řešení: V administraci Webarealu se nastaví webhook na vytvoření nové objednávky, který zavolá skript. Tento skript , ve chvíli nové objednávky vyhodnotí, jestli se objednané produkty mají přeposlat k vyřízení dodavateli nebo ne.

Jak najít programátora pro API a jak mu zadat práci?

I programátoři jsou lidé jako my… Není tedy žádný důvod se domluvy s nimi jakkoliv obávat. Nejlepší je nejprve lidsky popovídat s programátorem o Vašem požadavku. Následně říci, že máte Webareal eshop, který podporuje API & webhooky a s jakým externím systémem se chcete propojit. Programátora pak bude zajímat manuál, jak s API pracovat – poskytněte mu tedy k popisu požadavku ještě tyto 2 odkazy:

Na základě těchto informací by programátor měl být schopen navrhnout technické řešení a říci jak náročné bude Váš požadavek splnit.

Kde programátory hledat?

Výhodou je, že díky API nejste omezeni na programátory se specifickým zaměřením. Obecně se tedy dá jen jednoduše do google zadat “programátor” nebo “programátorské služby” a vyběhne Vám spousta firem či živnostníků, které můžete s poptávkou oslovit podobně jako když třeba hledáte grafika, SEO specialistu nebo markeťáka. Případně pak využít serverů, které sdružují dodavatele pro konkrétní služby jako třeba Stovkomat.cz nebo Webtrh.cz.

 

Za tým Webareal věříme, že Vám tyto informace pomohou zjednodušit agendu Vašeho eshopu a ušetřené hodiny využít například na marketingové činnosti a získat tak nové zákazníky a objednávky.

Může vás zajímat

Zvyšte své tržby během vánoční sezóny a to na pár kliknutí: propagace, kterou zvládnete sami!
WEBAREAL
0 shares456 views
WEBAREAL
0 shares456 views

Zvyšte své tržby během vánoční sezóny a to na pár kliknutí: propagace, kterou zvládnete sami!

bohemiasoft - Lis 14, 2023

Zdá se vám, že váš e-shop nemá takové výsledky, jaké si představujete? Nebo chcete růst vašeho e-shopu ještě podpořit? Na…

Jak efektivně spravovat váš reklamní rozpočet?
WEBAREAL
0 shares248 views
WEBAREAL
0 shares248 views

Jak efektivně spravovat váš reklamní rozpočet?

Bohemiasoft - Lis 06, 2023

V nelítostném světě digitálního marketingu je efektivní správa reklamního rozpočtu zásadním prvkem pro úspěch podnikání. Představte si, že váš reklamní…

Rozhovor: Jiří Hocke (mxpro.cz) – jak do 6 měsíců vybudovat úspěšný eshop?
WEBAREAL
0 shares1504 views
WEBAREAL
0 shares1504 views

Rozhovor: Jiří Hocke (mxpro.cz) – jak do 6 měsíců vybudovat úspěšný eshop?

bohemiasoft - Říj 30, 2023

Jirko, řekněte nám něco krátce o vás a vašich počátečních zkušenostech s eshopy... Než jsem začal podnikat, tak jsem se…

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Prosinec 2023
Po Út St Čt So Ne
« Lis    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031