Plníte všechny zákonné požadavky pro eshopy?
Raději vše prověřte, hrozí pokuty.

Říj 21, 2016
5200 Zobrazeno
10 Comments

Věříme, že na vašem webu máte aktuální obchodní podmínky vyhovující Občanskému zákoníku, určitě máte na vašem eshopu vyplněny i všechny požadované firemní kontaktní údaje. Ale jak jste na tom s Reklamačním řádem nebo Poučením na možnost odstoupení od smlouvy? Pokud si nejste jisti, zda dodržujete všechny zákonné povinnosti a chcete se vyhnout pokutám, čtěte dále.

OBCHODNÍ PODMÍNKY A JEJICH ZASÍLÁNÍ EMAILEM

Vzorové obchodní podmínky pro rok 2016 naleznete například ZDE na stránkách APEK. Obchodní podmínky by měli být zasílány zákazníkovi jako příloha emailu. O tom zda se musí obchodní podmínky zasílat zákazníkovi s emailem s objednávkou si sice vedou spory, ale my rozhodně doporučujeme obchodní podmínky v emailu zasílat. Na těchto stránkách je to poměrně jasně vysvětleno. Navíc víme o jednom případu, z tohoto týdne, kdy byla jednomu našemu obchodníkovi uložena pokuta 2000 Kč od ČOI za absenci Obchodních podmínek v emailu. Což je určitě pádný důvod pro vložení obchodních podmínek do emailu. A jak soubor s obchodními podmínkami do emailu vložíte? Tuto možnost naleznete v administraci v sekci Eshop -> Nastavení eshop -> Zpracování objednávky, viz obrázek (zobrazujeme již náhled nastavení z nové administrace, která bude nasazena během několika dnů):

priloha-emailu

 

REKLAMAČNÍ ŘÁD A REKLAMAČNÍ FORMULÁŘ

Vzhledem ke změnám v zákonu o možnosti odstoupení od smlouvy bez sankcí, včetně vráceného dopravného, které nakupující zaplatil za dopravu zboží obchodníkovi. Je proto nutné věnovat pozornost reklamačnímu řádu, který musí být umístěn na každém eshopu a musí minimálně obsahovat :

 • informaci o tom jak reklamaci oznámit
 • adresu na jakou má nakupující reklamované zboží zaslat
 • podmínky za jakých není možné reklamaci uplatit (například při nevhodném použití výrobku)
 • jakým způsobem (emailem, telefonicky…) a do kdy budete nakupujícího o vyřízení reklamace informovat (maximálně do 30 dnů)

Pro rychlejší a komfortnější vyřizování reklamací doporučujeme v emailu s objednávkou, vedle obchodních podmínek a poučení o možnosti odstoupení od smlouvy, zasílat i Reklamační formulář. Vzorový formulář ke stažení : pdf, doc

 

POUČENÍ O MOŽNOSTI ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY

Občanský zákoník udává  povinnost informovat v textové podobě zákazníky o možnosti odstoupení od smlouvy a to nejpozději v příloze e-mailu potvrzujícím objednávku.  Vzorové poučení můžete zobrazit například zde nebo zde.

 

Shrnutí : V potvrzovacím emailu s objednávkou silně doporučujeme zasílat Obchodní podmínky, Poučení o možnosti o odstoupení od smlouvy a jako vhodné řešení doporučujeme (není ale povinné) zasílat i Reklamační formulář. Zároveň na vašem eshopu musí být k dispozici Reklamační řád.

 


Chcete-li hlouběji nastudovat legislativu, která upravuje vztahy v elektronickém obchodování doporučujeme tyto zákony:

 

reg_button_cz (2) reg_button_sk (1) reg_button_cz (2)

Webareal.cz – vytvořte si sami svůj E-SHOP a začněte vydělávat
Webareal.sk – vytvorte si sami svoj E-SHOP a začnite zarábať
Zombeek.cz – vytvořte si sami WEB. Zdarma.
Provizní program – propagujte Webareal a získejte z každého nového eshopu PROVIZI 696 Kč / 27,84 € ročně
Facebook Webareal – sledujte co se u nás děje
Facebook Zombeek – sledujte co se u nás děje
Webareal YouTube – návody, výukové seriály
Zombeek YouTube – video návody

 

Může vás zajímat

Jak na základy SEO?
WEBAREAL
0 shares87 views
WEBAREAL
0 shares87 views

Jak na základy SEO?

Bohemiasoft - Úno 14, 2024

V digitálním věku, kde je online přítomnost klíčovým prvkem úspěchu pro firmy všech velikostí a odvětví, se SEO stává nezbytností…

Doporučujte Webareal a získejte 20% provizi
WEBAREAL
0 shares468 views
WEBAREAL
0 shares468 views

Doporučujte Webareal a získejte 20% provizi

bohemiasoft - Úno 07, 2024

Doporučujte Webareal a získejte z každého získaného zákazníka až 2610 Kč (107 €) každý rok. Milujete Webareal? Doporučujte ho svým známým…

Připravujeme funkci “Objednávání po násobcích”
WEBAREAL
0 shares398 views
WEBAREAL
0 shares398 views

Připravujeme funkci “Objednávání po násobcích”

bohemiasoft - Led 29, 2024

Často si píšete o funkci, která by vám umožnila prodávat produkty po násobcích počtů (třeba po baleních, tuctu, po deseti, po…

10 Responses

  • Dobrý den,
   reklamační formulář zasílat nemusíte, ale pokud chcete zasílat všechny tři materiály, tak můžete dva z nich spojit do jednoho souboru. Zazipovat je. Určitě doporučujeme, sníží se tím i velikost zasílané přílohy.

   Odpovědět
   • No ale zip múže některý antivir odstranit, spíše tedy spojit do jednoho což mě taky napadlo. A ještě dotaz proč není možné přidat přílohu (fakturu) do mailu, lze jen odkaz.

    Odpovědět
    • Zip by antivir blokoval případně snad jen pokud by jeho součástí byl nebezpečný soubor – například .exe soubor. U .zipu s .pdf soubory by takové riziko hrozit nemělo.
     Případně je možnost zasílat v emailu jen jeden .pdf soubor, ve kterém by byli všechny 3 soubory umístěny za sebou (možná nejlepší řešení).

     Každopádně váš podnět na možnost vložení 3 souborů a možnost přiložení faktury jako emailu jsem předal na naše oddělení, které se zabývá plánováním nových úprav. Pokud již podobné žádosti o úpravy mají evidovány, je možné, že bude zahrnuto do ankety s hlasováním o přidání nových funkcí. Děkujeme.

     Odpovědět
     • ideálne by bolo ak by sa dalo vložiť aj viac ako 3 súbory. pretože potrebujete
      1.obch podmienky
      2.Reklamačne podmienky
      3.Info o ochrane osobných údajov
      4.reklamačný formulár.
      5. kto vie čo ešte časom bude treba.

      Neplánujete poskytnúť vzorové obchodne podmienky aj pre eshopy na slovensku. právnici sa za spracovanie pýtaju niekoľko x 100 €

     • Dobrý den,
      po vzorových obchodních podmínkách na Slovensku se také sháníme. Jestli se nám podaří je dát dohromady, tak je určitě dáme k dispozici.
      Přemýšlíme nad rozšířením počtu příloh, ale zatím v případě potřeby můžete spojit více dokumentů do jednoho PDF.

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Únor 2024
Po Út St Čt So Ne
« Led    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829