SEO chyby, kterých se dopouští většina majitelů stránek. Patříte mezi ně i vy?

Kvě 13, 2021
291 Zobrazeno

Snažíte se přivést na váš web více cílené návštěvnosti z organického vyhledávání Google a Seznam (popřípadě dalších vyhledávačů), ale stále se vám nedaří dostat váš web na první stránku výsledků vyhledávání? Pokud se snažíte optimalizovat váš web pro vyhledávače, ale stále se vám nedaří dosáhnout výsledků, jaké byste si představovali, pravděpodobně děláte něco špatně.

Při pohledu na většinu stránek, které nalezneme ve vyhledávačích až několikáté stránce, kam žádný návštěvník nechodí, můžeme často vidět některé SEO chyby, kterých se majitelé dopouštějí zas a znova. Je to škoda, jelikož většina z nich je velmi snadno řešitelná. Pojďte se s námi podívat na několik nejběžnějších SEO chyb a zjistěte, zdali se některé z nich nevědomky sami nedopouštíte.

Pomalý web

V současné době, kdy většina lidí disponuje rychlým připojením, je pomalé načítání stránky velkou chybou. Jedním z důležitých SEO faktorů je totiž i uživatelský zážitek. Vyhledávače nemají žádný důvod upřednostňovat stránky, u kterých uživatelé často ani nevydrží čekat na jejich načtení. Lidé jsou totiž zvyklí, že se požadovaná stránka načte prakticky okamžitě, a pokud ne, odchází jinam. Pokud chcete v SEO uspět, musíte mít kvalitní web a jedním z měřítek kvality je i rychlost načítání.

Jak zjistit rychlost načítání?

Otestujte svou webovou stránku prostřednictvím nástroje Google PageSpeed ​​Insights, který je zcela zdarma. Zjistíte z něj nejenom skóre rychlosti, které se pro větší názornost zobrazuje v několika barvách, (zelené číslo znamená, že je rychlost webu v pořádku, oranžové je horší a červené je opravdu špatné), ale dozvíte se zde i to, které části vašeho webu jej nejvíc zpomalují a tipy, co na vašem webu můžete zlepšit, abyste rychlost načítání zvýšili.

Duplicitní obsah

Jako duplicitní se označuje obsah, který je podobný nebo identický s jiným obsahem na vašem či cizím webu. Ačkoli Google neukládá penalizace za duplicitní obsah, je velmi pravděpodobné, že duplicita negativně ovlivní hodnocení vašich webových stránek. Proč by také měl vyhledávač zobrazovat vaši stránku, která obsahuje to samé jako jiné stránky na internetu? Pokud Google objeví několik stránek s obsahem, který je duplicitní, obvykle zobrazí jen jednu, tu která se zdá být pro čtenáře relevantnější.

Duplicitní obsah často vzniká na e-shopech, které kopírují popisy jednotlivých výrobků od dodavatelů či jiných e-shopů. Pokud chcete, aby váš obsah byl unikátní, snažte se nekopírovat z jiných webů a před zveřejněním obsahu jej prověřte některým z online nástrojů, jako je například Copyscape, který vám ukáže, zdali se někde na internetu nevyskytuje stejný nebo podobný obsah.

Nefunkční odkazy

Pokud uživatelé přijdou na váš web a setkají se s chybou 404 (stránka nenalezena), většinou odejdou a již se na váš web nikdy nevrátí. Nefunkční odkazy na vašem webu navíc poškodí vaši reputaci v očích vyhledávačů. Pokud vyhledávací roboti narazí na více nefunkčních odkazů, přesunou se na jiné weby a některé z vašich důležitých stránek pak nebudou indexovány ani procházeny.

Oprava tohoto problému je opět docela snadná. Pomocí statistik procházení v Google Search Console můžete zjistit, které stránky na vašem webu vracejí chybu 404. K vyhledání nefunkčních odkazů můžete využít i různé programy zdarma, jako je například Xenu nebo Screaming Frog. Jakmile zjistíte, které stránky na vašem webu nefungují, máte několik možností. Buďto je můžete znovu vytvořit včetně chybějícího obsahu, nebo využít přesměrování 301 k převedení publika na podobný obsah na vašem webu. Pokud jde o odkazy na jiné weby, můžete je jednoduše odebrat nebo nahradit jiným zdrojem.

Váš web není optimalizován pro mobily

Mnoho uživatelů používá k přístupu na internet mobilních telefonů a jejich podíl na návštěvnosti neustále roste. Pokud vaše stránka není optimalizována pro zobrazování na mobilních telefonech, zbytečně se připravujete o více než polovinu potenciálních zákazníků. Neoptimalizovaná stránka totiž na displeji telefonu není příliš použitelná. Písmo je příliš malé, stejně jako ovládací prvky.

Vyhledávače dobře vědí, že taková stránka nedokáže nabídnout uživatelům z mobilních telefonů ten nejlepší zážitek, proto můžete na prominentní umístění ve vyhledávání zapomenout. To, co v takové situaci váš web potřebuje, je tzv. responzivní zobrazení, které automaticky přizpůsobí velikost písma a rozložení ovládacích prvků displeji, který uživatel používá.

Pomocí nástroje Test použitelnosti v mobilních zařízeních můžete zkontrolovat, zda je vaše stránka optimalizována pro mobilní zařízení. Pokud zjistíte, že váš web pro mobilní zařízení není vhodný, implementujte responzivní design a nastavte rozložení stránky pro všechny často používané velikosti displejů.

Nesprávně vyplněné meta tagy title a description

Meta tagy title a description jsou prvky HTML v hlavičce stránky, které určují název a popis webové stránky. Meta tagy samy o sobě nemají vliv na vaše umístění na stránce s výsledky vyhledávání (SERP), ale zobrazují se zde jako nadpis a popis vaší stránky. Je proto důležité aby tyto tagy obsahovaly text, který přitáhne pozornost návštěvníka a přesvědčí jej, aby klikl na vaši stránku.

Optimální délka meta tagu title je 50-60 znaků v závislosti na šířce znaků (Google zobrazuje title v šířce kolem 600 pixelů).

Optimální délka meta description je 50 až 160 znaků. Ačkoli meta popisy nemají přímý vliv na SEO, ovlivňují CTR a následně hodnocení.

Jak správně vyplnit meta tagy title a description?

Přidejte do svého meta popisu jasnou výzvu k akci. Použijte správná klíčová slova a ujistěte se, že meta tagy mají optimální délku, aby se ve výsledcích vyhledávání objevily celé. Obsah tagů title a description bude to první, co potenciální návštěvník ve vyhledávání. Zajistěte proto, aby jim návštěvníci snadno porozuměli a nejednalo se pouze o spoustu klíčových slov, která nedávají smysl. Pokud meta tagy nevyplníte, vyhledávače si je doplní samy. Použijí přitom první text nalezený na vaší stránce, což nemusí vytvářet dobrý uživatelský dojem. Také se ujistěte, že vaše meta tagy jsou jedinečné pro všechny vaše stránky.

Nefunkční obrázky a chybějící alternativní texty

Alternativní texty uložené v tagu alt a title jsou atributy obrázků v HTML kódu stránky, které pomáhají popisovat jejich obsah. V případě, kdy se obrázek na vašem webu z nějakého důvodu nezobrazí, uživatel uvidí alternativní texty, které budou popisovat název a obsah obrázku. Alternativní texty jsou vyhledávači pozitivně hodnoceny, jelikož jim pomáhají porozumět informacím na stránce. Velkou výhodu poskytují alternativní texty také zrakově postiženým, kteří přistupují na vaše stránky pomocí hlasové čtečky.

Implementovat alternativní texty je docela jednoduché. V HTML kódu vyhledejte obrázek a přidejte k němu alt tag s popisem. Například:

<img src = “image.jpg” alt = “popis obrázku” title = “popis obrázku”>

Zastaralý obsah a informace na webu

Starý a neaktuální obsah na vašem webu může poškodit autoritu vašeho webu. Vyhledávače většinou pro konkrétní dotaz naleznou mnoho výsledků, ale ne všechny jsou pro čtenáře relevantní. Pokud vyhledávač zjistí, že je váš obsah zastaralý nebo irelevantní, bude váš web odfiltrován. Zajistěte proto, aby obsah, který zveřejníte, měl vysokou kvalitu a obsahoval relevantní informace.

Kvalitní SEO vám pomůže získat nové zákazníky

Hlavní podmínkou úspěšného SEO je vysoce kvalitní obsah, který je pro vaše návštěvníky užitečný. Vždy proto poskytujte návštěvníkům i vyhledávačům svůj nejlepší, dobře optimalizovaný a užitečný obsah, který zvyšuje zapojení uživatelů. SEO je běh na dlouhou trať, kontinuální proces, při kterém se chyb jen stěží vyvarujete. Pravidelně proto své stránky kontrolujte, abyste případné chyby odhalili a udrželi váš web v dobrém zdravotním stavu.

Článek připravila digitální agentura PPC Profits, která realizuje SEOPPC reklamue-mailingsprávu sociálních sítísprávu zbožových vyhledávačů obsahový marketing.

 

 

Může vás zajímat

Jsme vlastníky certifikátu Heureka Partner
WEBAREAL
0 shares52 views
WEBAREAL
0 shares52 views

Jsme vlastníky certifikátu Heureka Partner

Bohemiasoft - Čvn 10, 2021

Porovnávače zboží jsou již nedílnou součástí online marketingu a právě společnost Heureka se drží na prvním místě mezi nabízenými portály, kde…

Další nálož kupónů v hodnotě 2000 Kč pro vyzkoušení služby Sklik.
WEBAREAL
0 shares115 views
WEBAREAL
0 shares115 views

Další nálož kupónů v hodnotě 2000 Kč pro vyzkoušení služby Sklik.

Bohemiasoft - Čvn 10, 2021

Pokud chcete dělat efektivní marketing je potřeba investovat čas, ale i nějaké ty finance. Jelikož nás všechny nějakým způsobem zasáhla korona…

Webareal API & webhooky
WEBAREAL
0 shares213 views
WEBAREAL
0 shares213 views

Webareal API & webhooky

bohemiasoft - Čvn 09, 2021

API které nabízí Webareal je mezi našimi zákazníky čím dál více využívanější, je používáno již stovkami spokojených eshopařů.  Na jeho…

Přidat komentář

Your email address will not be published.


*

KALENDÁŘ

Červen 2021
Po Út St Čt So Ne
« Kvě    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930